Triduum Paschalne 2022

Poniedziałek, 18 Kwiecień 2022 r.

Triduum Paschalne 2022

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia w czasie Ostatniej Wieczerzy dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.

Wieczorną wielkoczwartkową Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. Podczas uroczystej Mszy Świętej wspominaliśmy wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do kaplicy ciemnicy, na znak uwięzienia Chrystusa przed śmiercią.

Podczas Mszy Świętej do grona ministrantów przyjęliśmy dwoje kandydatów.

Wielki Piątek - Droga Krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej

O godzinie 15.00 odmówiliśmy w kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej.

Podczas Liturgii Męki Pańskiej wsłuchiwaliśmy się w opis Męki naszego Zbawiciela według świętego Jana. Po Wielkiej Modlitwie Powszechnej miała miejsce Adoracja Krzyża, tego Krzyża, wokół którego skupiała się cała liturgia. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony z Ciemnicy do Grobu.

Do godziny 21.00 była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, Jezusa złożonego w grobie.

Wielka Sobota - dzień spoczywania Chrystusa w grobie i Wigilia Paschalna

Przez cały dzień mogliśmy adorować Chrystusa złożonego w grobie.

Wieczorem miała miejsce uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej. Na początku Liturgii wnieśliśmy do ciemnego kościoła palący się paschał - symbol Światłości, Chrystusa. Wsłuchiwaliśmy się w 8 czytań. W czasie Mszy Św. odnowiliśmy też przyrzeczenia chrzcielne.