Matki Boskiej Zielnej 2023

Sobota, 21 Październik 2023 r.

Matki Boskiej Zielnej 2023

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym świętem maryjnym. Na wschodzie obchodzono je już w VI wieku. Od IX wieku w tym dniu poświęca się kłosy zbóż, owoce i kwiaty. Są one symbolem duchowej dojrzałości Najświętszej Dziewicy i pełni łask, którymi ubogacił Ją Bóg. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest w języku ludowym Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Maryja jest zapowiedzianą w raju Niewiastą, która całe życie pozostawała w nieprzyjaźni z szatanem. Dzięki przywilejowi Niepokalanego Poczęcia odniosła zwycięstwo nad grzechem i dlatego została wyjęta spod powszechnego prawa rozkładu grobowego. Nie musiała, jak my, czekać aż do końca świata na wskrzeszenie i uwielbienie swojego ciała, lecz od razu została wzięta do nieba z duszą i ciałem. To Jej ostateczny triumf nad szatanem, grzechem i śmiercią, i spełnienie się proroctwa, które wyśpiewała w kantyku Magnificat. (za: Mszalik w opracowaniu benedyktynów tynieckich).